Badanie ogólne moczu
W celu uzyskania wiarygodnych wyników badań należy pamiętać o następujących zasadach: stosować zwyczajową dietę, unikać skrajnego ograniczenia lub zwiększonego przyjmowania płynów; unikać znacznego wysiłku fizycznego w dniu poprzedzającym popranie próbki moczu; zachować wstrzemięźliwość płciową przynajmniej 3 dni przed badaniem.
- Do badania należy pobrać pierwszy mocz poranny. Mocz pobieramy do pojemnika jednorazowego użytku (zakupionego w aptece). Mocz dostarczany w innych pojemnikach, np. butelki, słoiki - nie jest przyjmowany do badań.
- Przed pobraniem próbki, zaleca się zachowanie standardowej higieny narządów moczowo-płciowych (ujście cewki moczowej u kobiet i napletek u mężczyzn należy umyć czystą wodą i osuszyć jednorazowym, papierowym ręcznikiem). Nie zaleca się stosowania środków odkażających oraz mydeł.
- Mocz pobieramy techniką ,, ze środkowego strumienia”, polegającą na oddaniu do toalety pierwszej niewielkiej porcji moczu, a następnie kolejna część moczu (około 50-100 ml) do jednorazowego pojemnika. Końcową porcję moczu należy oddać do muszli klozetowej.
- Pojemnik z moczem należy dokładnie zakręcić i jak najszybciej dostarczyć do badania.
- Postępowanie w przypadku pobierania moczu na posiew jest identyczny jak na badanie ogólne moczu, natomiast używamy w tym celu pojemnika jednorazowego jałowego (zakupionego w aptece).
Pobieranie próbki moczu u dzieci i noworodków:
- Mocz na badanie powinien być pobrany rano, chwilę po karmieniu.
- Dziecko należy starannie umyć w okolicach ujścia cewki moczowej (za pomocą czystej wody i jednorazowego, papierowego ręcznika).
- Podobnie jak u dorosłych mocz pobieramy ze „środkowego strumienia” do jednorazowego pojemnika.
- U niemowląt zaleca się zachowanie standardowej higieny narządów płciowych. Mocz zbiera się do specjalnego woreczka przylepionego do skóry w okolicy krocza. Po pobraniu worek należy umieścić w plastikowym pojemniku na mocz i dobrze zakręcić wieczko. Materiał należy dostarczyć do badania w jak najkrótszym czasie.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik badania moczu:
- duży wysiłek fizyczny, miesiączka, leki, barwniki spożywcze i farmaceutyczne,
- długotrwała pozycja stojąca, stres, gorączka mogą być przyczyną białkomoczu,
- niezastosowanie zasad higieny osobistej spowoduje zanieczyszczenie pobranej próbki i uzyskanie fałszywie dodatniego wyniku na obecność bakterii,
- przetrzymywanie moczu w temperaturze pokojowej doprowadzi do zmiany jego pH i namnożenia się bakterii.