O nas - Dzienny Psych-Dzieci
Lekarz Kierujący Oddziałem- Lek. med. Anna Nikiel
Pielęgniarka koordynująca - Danuta Pisalska
DZIALALNOŚĆ LECZNICZA ODDZIAŁU
Pomagamy młodzieży i dzieciom, które ze względu na problemy emocjonalne doświadczają trudności w relacjach rówieśniczych oraz w realizacji obowiązku szkolnego. Wobec pacjenta w oddziale jest przeprowadzona diagnoza psychiatryczna i psychoterapeutyczna oraz zostaje określony plan terapii.
Każdy z pacjentów na wstępie hospitalizacji określa sobie główny cel, który zamierza osiągnąć pracą w oddziale. Indywidualne cele dotyczą zminimalizowania lub likwidacji trudności, które utrudniały funkcjonowanie w dotychczasowym środowisku.
Rodzaj leczonych zaburzeń:
- zaburzenia ze spektrum autyzmu
- zaburzenia depresyjne
- zaburzenia lękowe
- zaburzenia odżywiania
- zaburzenia emocji rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i wieku młodzieńczym
- zaburzenia psychotyczne
Naczelne zasady pracy terapeutycznej w Oddziale
- tworzenie warunków sprzyjających uzyskiwaniu umiejętności pracy w zespole,
- budowanie poczucia wspólnoty,
- szukanie wsparcia w grupie,
- współdziałanie w rozwiązywaniu problemów,
- korzystanie z doświadczeń innych osób w pokonywaniu własnych trudności
- W ramach struktury oddziału odbywają się codziennie. Lekcje organizowane są w małych kilkuosobowych grupach, co daje możliwość indywidualnego kontaktu z każdym uczniem i dokładnego zdiagnozowania jego trudności. Rozwiązanie konkretnego problemu danej osoby możliwe jest dzięki stałej współpracy nauczycieli i personelu medycznego oddziału.
FORMY I METODY LECZENIA
- Społeczność terapeutyczna
Jest tworzona przez wszystkich pacjentów oraz personel medyczny. Spotkania odbywają się codziennie o stałej porze. Zebranie prowadzi przewodniczący wybrany spośród pacjentów przez wszystkich uczestników społeczności. Celem zebrania społeczności jest omawianie spraw bieżących oraz wspólne planowanie zajęć.
- Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia jest świadomym oddziaływaniem na psychikę pacjenta za pomocą środków komunikacji interpersonalnej. Psychoterapia indywidualna poprzedzona jest diagnozą psychologiczną dotyczącą struktury osobowości, stosowanych mechanizmów obronnych, możliwości poznawczych i poziomu funkcjonowania społecznego pacjenta. Spotkania z psychoterapeutą odbywają się systematycznie.
- Spotkania rodzinne
Ten rodzaj oddziaływań nakierowany jest na poprawę relacji interpersonalnych w obrębie rodziny, co w efekcie prowadzi do złagodzenia objawów chorobowych występujących u dziecka. Program diagnostyczno - terapeutyczny Oddziału Dziennego obejmuje konsultację rodzinną na początku hospitalizacji oraz cykl spotkań rodzinnych. Częstotliwość spotkań zależy od zgłaszanego problemu, a także możliwości rodziny. Do udziału w tych spotkaniach zaprasza się z zasady wszystkie osoby mieszkające z pacjentem.
- Psychoterapia grupowa
Jest to metoda wprowadzania zmian w swoim życiu, a w szczególności w sobie samym przy pomocy wykwalifikowanego terapeuty. Terapia grupowa poprzez kontakt z rówieśnikami i realizowanie wraz z nimi zadań pozwala na przyjrzenie się własnym reakcjom, przeżywanym uczuciom czy sposobom myślenia o sobie, innych ludziach i problemach. Wzmacnia umiejętność współdziałania i wzajemnej współpracy w grupie, budowanie więzi, co sprzyja doświadczaniu innych jako bezpiecznych w kontakcie.
- Socjoterapia
Są to ustrukturalizowane spotkania grupowe, które służą realizacji celów edukacyjnych i rozwojowych.
Dominujące zagadnienia:
- promocja zdrowych stylów życia i efektywnego funkcjonowania
- nauka sposobów skutecznej komunikacji
- trening asertywności
- szkodliwość używania substancji psychoaktywnych,
- eliminowanie postaw etykietyzacji i dyskryminacji
- Terapia zajęciowa
Jest jedną z form leczenia usprawniającego fizycznie i psychicznie, ma za zadanie uaktywnić pacjenta poprzez wykonywanie określonych czynności. Zajęcia organizowane w Oddziale Dziennym mają na celu usunięcie niekorzystnych zmian w aktywności, zwłaszcza nadpobudliwości psychoruchowej, zachowań aspołecznych, apatii, braku zainteresowania otoczeniem.
- Farmakoterapia
Zlecana jest w zależności od indywidualnych potrzeb, przy czym w każdym wypadku stosowana jest z towarzyszącą psychoterapią.
TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH
Po zakończeniu roku szkolnego w Oddziale organizowane są treningi umiejętności społecznych dla dzieci w wieku 7-18 lat, które sprzyjają realizacji zadań terapeutycznych. Pacjenci uczestniczą w konsultacjach psychologicznych, zajęciach grupowych
Fragment regulaminu Oddziału Dziennego psychiatrii dla dzieci i młodzieży
- Pacjenci do Oddziału Dziennego przychodzą w celu odbycia określonych zajęć, sesji terapeutycznych, wykonania badań, uczestniczą w zajęciach szkolnych.
- Zajęcia w Oddziale odbywają się w godzinach 8:00 – 14:30
- Pacjenci mają zapewniony posiłek o godz. 11:30 – 12:00, można we własnym zakresie przynosić drugie śniadanie i napoje
- Wszystkie odbywające się w Oddziale zajęcia terapeutyczne są obowiązkowe
- Rodzice biorą czynny udział w leczeniu dziecka, kontaktują się z personelem medycznym oraz uczestniczą w proponowanych spotkaniach.
- Samodzielne przychodzenie oraz opuszczanie Oddziału jest możliwe po ustaleniu z lekarzem prowadzącym, przy pisemnej zgodzie rodziców.
- Spacery, wyjścia odbywają się pod opieką personelu.
- Jeżeli z różnych przyczyn dziecko w danym dniu nie może przyjść do Oddziału, należy o tym fakcie niezwłocznie poinformować personel medyczny.
- W Oddziale traktujemy koleżanki, kolegów oraz personel z szacunkiem, używamy zwrotów grzecznościowych, nie przeklinamy, nie wyzywamy innych, pomagamy sobie nawzajem.
- Niestosowanie się do ustalonych zasad i regulaminu będzie związane z konsekwencjami, które będą ustalane dla pacjentów indywidualnie.
- Pacjenci z czynną agresją, którą zagrażają sobie lub otoczeniu, nie kwalifikują się do leczenia w warunkach Oddziału Dziennego.
- Do Oddziału nie wolno wnosić przedmiotów ostrych, niebezpiecznych, leków, słodzików kofeiny i innych substancji psychoaktywnych itp. Personel nie odpowiada za rzeczy cenne, wartościowe.
- W Oddziale obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych, mp3 i innego sprzętu elektronicznego.
- W razie potrzeby przeprowadzamy badanie na obecność w surowicy lub w moczu środków psychoaktywnych, odmowa poddania się badaniu powodować będzie odmowę przyjęcia bądź dalszej hospitalizacji