Specjalistyczny Szpital
im. dra Alfreda Sokołowskiego
w Wałbrzychu
Pokaż menu

Artroskopia

Szanowna Pani, Szanowny Panie

W wyniku badania fizykalnego i badań dodatkowych stwierdzono u Pani/Pana schorzenie wymagające wykonania artroskopii stawu kolanowego.

Artroskopia to zabieg polegający na „zajrzeniu” kamerą do wnętrza stawu z dwóch 5mm cięć w celu zbadania i leczenia pojawiających się tam problemów. Najczęściej wykonywana jest artroskopia kolana, ale można w ten sposób badać także inne stawy: barkowy, biodrowy, skokowy, nadgarstek. Przed planowanym zabiegiem operacyjnym lekarz prowadzący będzie rozmawiać z Panią/Panem na temat przebiegu operacji, przygotowania do niej i możliwych powikłań, rokowaniu i postępowaniu po zabiegu.

Poniższe informacje pomogą przygotować się Pani/Panu do tej rozmowy i podjąć decyzje co do dalszego leczenia.

Najczęściej wykonywane procedury operacyjne za pomocą artroskopu to: zeszycie lub usunięcie fragmentu uszkodzonej łąkotki (w zależności od jej stanu); usunięcie kikutów uszkodzonych więzadeł, usunięcie ciał wolnych; usunięcie przerośniętych fałdów błony maziowej; synowektomia (usunięcie zapalnie zmienionej błony wyściełającej staw od wewnątrz); usunięcie i wygładzenie uszkodzonej chrząstki stawowej; przecięcie więzadeł (troczków) nadmiernie ściągających rzepkę.

PRZEBIEG OPERACJI 

Po zakwalifikowaniu do operacji konieczne jest przeprowadzenie podstawowych badań.

Przewidywany przez nas zabieg odbędzie się w znieczuleniu podpajeczynówkowym (zastrzyk w plecy”, blokada”) bądź w znieczuleniu całkowitym (narkoza).

Przez niewielkie nacięcie do stawu wprowadza się artroskop (kamerę). Staw wypełnia się płynem, co umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza stawu oraz przeprowadzenie niezbędnych procedur leczniczych. W tym celu wykonuje się dodatkowe nacięcie (wyjątkowo dwa nacięcia), przez które wprowadza się narzędzia chirurgiczne. Wnętrze stawu ogląda się na monitorze.

Po zabiegu w stawie umieszcza się dren, przez który odsysa się zbierającą się w nim treść krwistą. Rany pooperacyjne zamyka się pojedynczymi szwami i zakłada opatrunek.

MOŻLIWOŚĆ WYSTĄPIENIA POWIKŁAŃ    

Pomimo dużego doświadczenia i staranności ze strony zespołu operacyjnego w czasie operacji i po niej może dojść do powikłań, które przeważnie są natychmiast rozpoznawane i leczone. Mogą to być: krwiaki wewnątrzstawowe, przewlekłe wysięki, zakażenie miejsca operowanego, ograniczenie ruchomości stawu, uszkodzenie nerwów, uszkodzenie chrząstki stawowej, odczyny na zastosowane implanty, zakrzepica żylna, zatorowość płucna, inne, niemożliwe do przewidzenia powikłania. Usunięcie łąkotki może wiązać się z przyspieszeniem pojawienia się zmian zwyrodnieniowych.

Ryzyko powikłań infekcyjnych dla tego typu zabiegu w tutejszym oddziale nie przekracza 1%. Wymienione powikłania mogą pojawić się w przebiegu pooperacyjnym u każdego pacjenta, jednak ich ogólna częstotliwość występowania nie jest wysoka. Ich liczba zwiększa się u chorych na cukrzycę, u pacjentów powtórnie operowanych i osób otyłych lub palących papierosy.

OPIS PROGNOZY POOPERACYJNEJ I POWIKŁAŃ ODLEGŁYCH

Powrót do zdrowia po zabiegu artroskopowym następuje znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnej operacji artrotomii (chirurgicznego otwarcia stawu). Pacjent zwykle wraca do domu 1 dzień po operacji. Nacięcia są zwykle bezbolesne, ale przez parę tygodni po zabiegu mogą występować obrzęki i dyskomfort w obrębie stawu. Pacjent może otrzymać środki przeciwbólowe do przyjmowania w domu lecz zazwyczaj nie jest to konieczne. W zależności od tego, którego stawu dotyczyła artroskopia i jaki był powód jej wykonania, przez krótki czas po zabiegu konieczne może by odciążanie stawu oraz odpowiednio dobrana do rodzaju schorzenia czy urazu rehabilitacja. Polega ona na poprawie zakresu ruchu w stawie i wzmocnieniu mięśni oraz tzw. propriocepcji. Przebyty proces usprawniania zapewnia stawom prawidłowa ruchomość i sprawne funkcjonowanie przez kolejne lata. Szwy zdejmuje się po 10-14 dniach.

YOUTUBE https://youtu.be/pguNCtOwzEc