Korekcja palucha koślawego (hallux)
Szanowna Pani, Szanowny Panie,
W wyniku badania fizykalnego i badań dodatkowych stwierdzono u Pani/Pana schorzenie wymagające wykonania korekcji palucha koślawego. Kąt zawarty między pierwszą, a drugą kością śródstopia wynosi powyżej 9st.
Zabieg korekcji polega na przecięciu tkanek miękkich oraz I kości śródstopia, dokonania odpowiedniej korekcji której celem jest przywrócenie fizjologicznego obrysu kończyny, w możliwym do osiągnięcia zakresie.
PRZEBIEG OPERACJI
Literatura ortopedyczna podaje około 100 technik operacyjnych palucha koślawego, dlatego niemożliwe jest opisanie każdej z nich. Wykonujemy osteotomie I promienia stopy techniką Scarf, Akin, McBridge, Lapidus, Chevron, Silver, Kramer etc.
Po zabiegu nie stosujemy unieruchomienia opatrunkiem gipsowym, a specjalną ortezę - buta odciążającego przodostopie (do nabycia we własnym zakresie).
MOŻLIWOŚĆ WYSTĄPIENIA POWIKŁAŃ
Wieloletnie doświadczenie, szczegółowa analiza radiogramów, doskonała technika operacyjna jak i staranna opieka pooperacyjna NIE gwarantują braku powikłań. Do najczęstszych należą: nawrót deformacji, zakażenie miejsca operowanego, destabilizacja łączników metalowych, brak zrostu, jałowa martwica głowy I kości śródstopia, zakrzepica żył głębokich.
OPIS PROGNOZY POOPERACYJNEJ I POWIKŁAŃ ODLEGŁYCH
Powrót do zdrowia po zabiegu korekcji palucha koślawego następuje po około 6 tygodniach. Pacjent wraca do domu zazwyczaj 1 dzień po zabiegu. Rany są zwykle bezbolesne, ale przez parę tygodni po zabiegu mogą występować obrzęki i dyskomfort w obrębie stopy i podudzia. Pacjent może otrzymać środki przeciwbólowe do przyjmowania w domu lecz zazwyczaj nie jest to konieczne. Stosowana jest profilaktyka przeciwzakrzepowa pod postacią iniekcji heparyny drobnocząsteczkowej 1x dziennie w powłoki brzucha. Wymagane jest odciążanie stawu, stosowanie ortezy odciążającej przodostopie (i) kul łokciowych przez 4 tygodnie.
YOUTUBE https://youtu.be/P17lwhgtWbk